fbpx

SPC014: Po rokoch som voči nenávisti v diskusiách imúnny

Martin Lyžičiar - SPOLCAST
Martin Ližičiar – SPOLCAST

Hosť: Martin Ližičiar
Moderátori: Momo, pán Patrik

Piešťany. Mesto preslávené predovšetkým kúpeľmi. Za ďalším hosťom sme cestovali práve do mesta na Považí. Nešli sme sa kurírovať (nevadí Momo), ale navštívili sme redakciu magazínu Slova+. Hosťom 14. epizódy Spolcastu bol Martin Ližičiar.

Vo dverách nás privítal dobre stavaný chlap s rozhodným hlasom. Jeho nenápadný, ale veľmi chytľavý humor sa nám ihneď zapáčil. Farská prvotina z pera (ehm, stroja a kopírky) 9-10 ročného Martina s názvom „Nemšovský miništrant“ bola predchuťou jeho aktuálneho povolania. „Celý biznis model bol o tom, že keď sa predal ten náklad, spravili sme ďalšie číslo,“ dodáva so smiechom Martin.

Nemšovský miništrant je prvotina Martina Ližičiara Foto: Patrik Bendík
Nemšovský miništrant je prvotina Martina Ližičiara Foto: Patrik Bendík

Dnes, po 7 rokoch, patrí portál Slovo+ k pomerne etablovaným internetovým magazínom v kresťanskom prostredí. Číslica 7 je biblickým znakom plnosti, ale podľa rodáka z Nemšovej nie je magazín ani zďaleka na konci svojho rozvoja. Nápad vznikol na základe známej a často funkčnej rovnice: „Chceli sme niekde písať, tak sme si založili web magazín.“ A teda nie hocijaký – hneď v prvý mesiac prekonali 100-tisíc čitateľov.

Slovo+ nie je len o webe, ale sú to aj noviny. Oplatí sa v dnešnej dobe digitálnych predplatných vydávať fyzické papierové noviny? Martin hovorí, že to má zmysel a osobne sa mi jeho idea vytrhnutia človeka z pazúrov všetkých internetových vzruchov veľmi pozdáva.

Martin na stretnutí slovenských kresťanských vydavateľov Foto: FB/ Slová Martina Ližičiara

Martin na stretnutí slovenských kresťanských vydavateľov Foto: FB/ Slová Martina Ližičiara

Martin je okrem iného aj zakladateľom vydavateľstva BeneMedia, ktoré vydalo aj sériu „Inšpirujúci“ s ľuďmi z každého kúta spoločnosti. Kňaz, záchranár, psychológ … Rozhovory so skutočným osobnosťami na Slovensku boli pre Martina špeciálne: „Každá kniha ma niečo naučila a bola pre mňa osobne potrebná,“ uzatvára tému náš hosť.

Prvý redaktorský puč zažil už v čase „Nemšovského miništranta“, keď sa skupina chlapcov oddelila a začala vydávať časopis s prinajmenšom neetickým názvom „Nemšovský fajn miništrant“. Dnes sa etika a slušnosť  z internetových diskusií, zdá sa, nadobro vytratila. Na vine je podľa Martina často povrchnosť.  Ľudia si ani neprečítajú text, ale prídu si uľaviť na web, ktorý by ich ani nemusel zaujímať.

Martin na stretnutí slovenských kresťanských vydavateľov Foto: FB/ Slová Martina Ližičiara
Martin Ližičiar a jeden z hostí jeho knižných rozhovorov – Max Kašparu. Foto: FB/ Slová Martina Ližičiara

Život nie je len práca, a to si uvedomuje aj Martin. Manželka a dve decká mu dávajú zabrať, ale na výchovné tipy sa necíti. Pre otcov má však svedectvo: „Základ je byť pre deti prítomný a stráviť s nimi kvalitný čas.“

Spolcast ďakuje Martinovi za rozhovor a Slovu+ prajeme, aby prinášalo evanjelium príťažlivo a zrozumiteľne.