fbpx

SPC001: Keď som stretol kopec, musel som ho zdolať

páter Juraj Ďurnek - SPOLCAST
páter Juraj Ďurnek – SPOLCAST

Hosť: P. Juraj Ďurnek, SchP.
Moderátori: Momo, pán Patrik

Juraj Ďurnek je kňaz, ktorý sa na Slovensku angažuje v rôznych projektoch. Ako provinciál (niekto, kto stojí na čele rehoľnej provincie) rehole piaristov a líder spoločenstva Piar Prievidza má podľa vlastných slov práce vyše hlavy. Rovnováha medzi povinnosťami a oddychom je pre neho veľmi dôležitá, preto sa nebojí aktívne relaxovať.

K Jurajovým srdcovkám patrí príroda a pohyb v nej. Mnoho jeho priateľov má skúsenosť, že aj jednoduchá prechádzka sa môže razom zmeniť na túru. Vo skvelej forme sa udržuje pravidelným behom a plávaním, takže horské grúne zdoláva bez väčších zaváhaní.

Zdroj FB: Rehoľa piaristov na Slovensku
Zdroj FB: Rehoľa piaristov na Slovensku

Keďže Juraj pôsobil pár rokov ako učiteľ a riaditeľ školy, pozná viacero zaujímavých ľudí, ktorí sa medzičasom stali rešpektovanými v rôznych odvetviach. Mimochodom, patrí k nim aj jeden z najznámejších slovenských youtuberov. Z pozície lídra sa pre Spolcast Juraj vyjadril aj na tému, ktorá momentálne rezonuje časťou slovenskej kresťanskej obce, a teda podávanie sv. prijímania na ruku.

Koronokríza  ovplyvnila celé Slovensko a jej vplyvu sa nevyhli ani rehoľníci. V Prievidzi si piaristi so situáciou poradili bravúrne. Do programu zaradili po vzore fastfoodoveho giganta tzv. driveSpoveď.

Zdroj FB: Juraj Ďurnek
Zdroj FB: Juraj Ďurnek

Humor nám podľa Juraja pomohol prekonať najťažšiu vlnu koronakrízy a nečudo, že je súčasťou jeho každodennosti. V Spolcaste nechýbajú vtipné historky zo štúdia teológie a spoločný smiech.

Medzi najaktuálnejšie projekty rehole piaristov môžeme zaradiť aj livestreamy detských sv. omší, ktoré odporúčajú aj moderátori Spolcastu.

Linky spomínané v epizóde:
Detské sv. omše – youtube

Sledujte nás na: Instagram, Facebook, YouTube
www.spolcast.sk, www.zksm.sk

Produkcia: (c) 2020 Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže o.z.
Výroba: Button Media