fbpx

SPC008: Ľudia potrebujú, aby si niekto vypočul ich príbeh

Rastislav Dluhý - SPOLCAST
Rastislav Dluhý – SPOLCAST

Hosť: Rasťo Dluhý
Moderátori: Momo, pán Patrik

Páter Rastislav Dluhý pôsobí v Kongregácií Najsvätejšieho Vykupiteľa, ktorá je verejnosti známa viac ako rehoľa redemptoristov.  Jedným z hlavných poslaní rehole je aj misijná činnosť na Slovensku a vo svete. Otec Rastislav pôsobí momentálne na Litve v meste Kaunas a o svojich skúsenostiach nám porozprával v ôsmej epizóde Spolcastu.

Litovský jazyk je extrémne náročný a nepodobá ničomu, s čím by  sa priemerný Slovák s dvojitou bratislavsko-východniarskou identitou mohol stretnúť. Redemptoristi preto stáli pred neľahkou úlohou. Na druhej strane, o Litovcoch možno povedať, že sú nám mentalitou v istých veciach podobní a veľmi si vážia snahu misionárov. Forma ohlasovania by podľa pátra mala byť čo najprirodzenejšia. Ľudia poväčšine chcú, aby ste si vypočuli ich príbeh.

Okrem komplikovaného jazyka potrápilo na severe redemptoristov aj počasie. Foto: FB Rastislav Dluhý
Okrem komplikovaného jazyka potrápilo na severe redemptoristov aj počasie. Foto: FB Rastislav Dluhý

V podcaste sme sa dotkli aj témy exkluzivity rôznych výjazdov z hľadiska lokality. Pojem misie sa často vysvetľuje nesprávne. Najdôležitejšie je, že veštci sme povolaní k misiám na tom mieste, kde práve stojíme, a spôsobom, ktorý je nám najbližší.

O. Rasťo a o. Peter s litovským arcibiskupom. Foto: FB Rastislav Dluhý
O. Rasťo a o. Peter s litovským arcibiskupom. Foto: FB Rastislav Dluhý

Ako muž sa často zamýšľam nad otázkou mužskej identity a nad tým, ako ju prežívať naplno aj v dnešnom svete. Z tohto dôvodu som bol veľmi rád, že som mohol túto otázku položiť nášmu hosťovi. Muži často zlyhávajú vo svojich vzťahoch a rolách v nich. Z krátkej reflexie vyplynulo, že najlepší návod nájdeme na počiatku, a teda vo Svätom Písme.

„Spoločenstvo je pre každého,“ zhodli sme sa všetci traja. Často sa stretávame s tým, že živý kresťan potrebuje spoločenstvo, aby sa nestratil vo víre tohto sveta. Otec Rasťo nám však ponúkol pohľad na to, že túto potrebu majú aj kňazi, ktorí sa pri vysviacke nestali imúnnymi voči okoliu.

Jedným z koníčkov pátra Rasťa je turistika.
Jedným z koníčkov pátra Rasťa je turistika.

Keď pribúdali starosti aj otec Rasťo si v istom momente povedal, že má toho dosť. Podľa jeho vlastných slov sú na preklenutie tohto obdobia potrebné dva faktory. Prvý z nich vychádza práve z vyššie spomínaného spoločenstva, t. j. okruh dobrých priateľov, ktorí vás vypočujú. Druhým faktorom je psychohygiena vo forme koníčkov, ktoré určite netreba zanedbávať.

Momentálne je otec Rasťo po operačnom zákroku chrbtice, no napriek tomu neskĺzol k lacným rečiam o význame utrpenia v živote človeka. Spolcast mu praje veľa síl v náročnom období, v ktorom sa musí veľa učiť, a skoré uzdravenie.

Linky spomínané v epizóde:

https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-papezov/c/apostolska-exhortacia-evangelii-gaudium
https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-vatikanskych-uradov/c/iuvenescit-ecclesia

Sledujte nás na: Instagram, Facebook, YouTube
www.spolcast.sk, www.zksm.sk

Produkcia: (c) 2020 Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže o.z.
Výroba: Button Media