fbpx

SPC016: Doba nám ukazuje, že nie všetko je bežná vec

Eduard Filo - SPOLCAST
Eduard Filo – SPOLCAST

Hosť: Eduard Filo
Moderátori: Momo, pán Patrik

Vitajte pri poslednej epizóde Spolcastu v tomto roku a zároveň poslednej epizóde 1. série podcastov ZKSM. Našim hosťom bol predseda ZKSM Eduard Filo. Okrem pomerne tradičného zhodnotenia roku organizácie sme sa dotkli aj mnohých zaujímavých oblastí.

Eduard je častým spíkrom na konferenciách. Foto: FB/Godzone

S Momo sme sa zhodli, že tohtoročný advent bol aj pre nás mimoriadne uponáhľaný. Nedokázali sme si to poriadne ani uvedomiť a tu zrazu, Vianoce. Dá sa to ešte zachrániť? S otázkou sme konfrontovali aj nášho hosťa, ktorý reagoval vskutku pohotovo: „Myslím, že vždy je nádej.“ Podľa Eda žijeme dobu, kde sa na nás valia informácie z každej strany a sme zaneprázdnení. V Spolcaste ľudí povzbudzuje, aby sa zastavili a prežili sviatky naplno.

Edo sa rozhovoril aj o zvykoch počas Štedrého dňa, ktoré sú v ich rodine zaujímavým mixom viacerých regiónov Slovenska. Kapor vo vani nepláva, ale všetko istí losos. Počas adventu sa rodina modlí pri adventom venci a spoločne zdobia vianočný stromček.

Filovci pri vianočnom stromčeku. Aj vy počujete v pozadí rolničky a instantný detský smiech? Foto: Blaženka Filová

Tipy na skutočné prežitie Vianoc? „Odložiť všetko, čo nás počká po novom roku, zamerať sa na to, čo je skutočne dôležité,“ dodáva náš hosť. Inak, vedeli ste, že ZKSM tento rok spustilo nový e-lerningový kurz? Jednu z kapitol si pripravil aj Edo. Jej témou je tzv. „Lifehack“, kde hovorí o tom, ako žiť život naozaj naplno. Chceš vedieť viac? Klikni sem.

Aktuálna situácia okolo pandémie koronavírusu sa dotýka aj prežívania viery. Okrem zníženia kapacity v chrámoch je tu aj aspekt, ktorý podobne ako vo všetkých iných oblastiach, obmedzuje fungovanie spoločenstiev. Zákaz zhromažďovania sa a organizovania udalostí sa dotkol stoviek spoločenstiev na Slovensku a „vyhnal“ ich do online priestoru. „Korona nám ukázala, že nám veľa vecí môže chýbať. Mám nádej, že mnohé spoločenstvá sa zastavili a prehodnotili si veci,“ konštatuje Edo a zároveň verí, že sa situácia čoskoro vráti do normálu. ZKSM v tomto čase vidí zmysel v prezentovaní spoločenstva ako neoddeliteľnej súčasti prežívania viery, čo nakoniec hovorí aj učenie cirkvi.

Počítačem generovaný alternativní text:
ZKSM 
Ivor
Veliteľ a kapitán v jednom. Foto: FB/Daniel Kupec

Viete koľko je na Slovensku veliteľov námorného rekreačného plavidla?  Z jedného výletu na lodi sa zrodila túžba po slobode, dobrodružstve a radosti. Edo sa stal kapitánom lode, ozajstným, nie za pochybné zásluhy. Ako poznamenala Momo, to, že si „jachtíš-plachtíš“ znie celkom romanticky, čo v skutočnosti nemusí byť pravda. Edo na lodi zažil situáciu, ktorá ani zďaleka nepripomínala pohodu z filmu podľa knihy Rosamundy Pilcherovej. Hurikán, vlny, blesky a útesy. „Bol to asi moment, keď som sa v živote najviac bál“, detailne opisuje predseda ZKSM. Bezvýchodisková situácia pripomínajúca skôr Armadegon (pozdravujeme chlapcov 🙂 ).

Nenosíš plienky a vieš cikať do pisoára? Tak sa pridaj na chlapské jazdy Filovcov! Edo so svojimi synmi buduje vzťahy a dôveru aj takýmto nenápadným spôsobom s túžbou, že to bude mať efekt aj v čase dospievania. Chlapci sú hrdí na to, že si môžu vyraziť s tatom a mamine dávajú patrične najavo, že takýto večer je len pre chlapov! 🙂

Pánska jazda a palacinky. Výborná kombinácia. Foto: FB/Eduard Filo

Zároveň sa ja Pán Patrik, spolu s Momo, chceme s vami rozlúčiť. Epizóda číslo 16 bola rovnako poslednou epizódou, ktorou sme vás sprevádzali ako moderátorská dvojica. Fňuk. Ak si to dočítal až sem, máš náš obdiv a ďakujeme ti, že si nás počúval a čítal. Nezúfaj, Spolcast bude pokračovať v zmenenom formáte a nás stále môžeš mať rád napr. tu alebo tu.

Edovi ďakujeme za jeho čas a prajeme mu skutočne hlboké prežitie Vianoc v kruhu rodiny.