fbpx

SPC015: Dovoľ si vychutnať si svoj život

Anna Opinová – SPOLCAST

Hosť: Anna Opinová
Moderátori: Momo, pán Patrik

Od ekonómie k fotografovaniu. Zo Starej Ľubovne do celého sveta. Hosťom v poradí už 15. epizódy Spolcastu bola energická slečna s nezameniteľnou hrivou, ktorá je často tým jediným, čo vykúka spod fotoaparátu. Anna Opinová si našla čas a my sme z jej návštevy viac ako povzbudení.

Fotografka je pri svojej práci dokonale sústredená. Foto: FB AO/photography

Anna je známa predovšetkým ako fotografka. Zameriava sa na zachytenie všetkého, čo má dušu a hodnotu. V jej portfóliu nájdeme množstvo kvalitných záberov, no cesta k nim, ako to už býva, bola kľukatá. Začínala so základným kompaktom a jednoduchými úpravami v PC. Najviac sa jej páčil analóg a zvuk, keď sa naťahoval film (vďaka za zvukový efekt). Anna nezabudla ani na epizódu s bratom: „Čau bráško, ja som ti brávala zrkadlovku zo skrine.“

Inžinierka ekonómie sa nakoniec nerozhodla venovať svojmu remeslu, ale naplno sa oddala fotke. Nie každý tomu pochopiteľne rozumel a fotografické vody boli (sú) pomerne neisté. Anna na všetky výhrady reagovala odhodlane: „Veď ma nechajte robiť to, čo chcem!“

Víťazná fotografia zo súťaže Nikon Photo Contest. Foto: nikon-photocontest.com

Nechali a dobre urobili. Po rokoch a nespočetných stlačeniach spúšte sa Anna odhodlala prihlásiť Nikon Photo Contest. Nikomu o tom nepovedala, iba tajne dúfala, že by sa čosi mohlo podariť. Fotky išli cez všetky kolá až sa stalo, že Anna ako prvá Slovenka vyhrala jednu z najprestížnejších a najstarších fotografických súťaží sveta. Jej fotka bola najlepšia z 76 356 fotografií. Šupa, no nie?

Anna v televízii s ocenenou fotografiou. Foto: FB AO/photography

Charizmatická fotografka však ostala naďalej sama sebou. Prvotný záujem médií, našťastie, opadol a život sa vrátil do normálu. Teda … Drina má aj svoju odvrátenú stranu. Anna sa v podcaste priznala, že prešla vyhorením a v istom období života sa musela naučiť hovoriť nie. Práve výhra vytvorila priestor na to, aby mohla robiť menej za viac. Mnohí sa nazdávali, že ocenenie v súťaži bolo skôr vecou náhody. „Haló, to nemôže byť náhoda,“ odpovedá ľuďom s pochybnosťami Anna a jej slová naberajú v tomto kontexte úplne inú váhu.

Svoje duševné zdravie si Anna stráži napríklad príležitostným stolárčením, no nevyhýba sa ani horám a ich výhľadom. Mimochodom, Anna je prvým hosťom gréckeho obradu, ktorý zavítal do Spolcastu, preto sme sa pýtali aj na nám vzdialenejšiu a oveľa spevavejšiu liturgiu.

Počítačem generovaný alternativní text:
SR DC E 
PONORÉNÉ
Najlepším relaxom je práca s drevom a hory. FB AO/photography

 „Aké sú pozitíva na tom, že si pozitívny?,“ dopĺňa Anna veľmi flexibilne moju črtajúcu sa otázku. Známa fotografka prekonala koronavírus v čase, keď to nebolo úplne bežné a mnoho ľudí  vôbec pochybovalo o jeho existencii. Napriek tomu, že jej v prvých dňoch nebolo najlepšie, sa snažila brať karanténu z tej lepšej stránky. Po skončení karantény bolo pre ňu ťažké zaradiť sa do života, lebo ľudia mali obavy. Milú skúsenosť má s tými najmenšími z nás, ktorí sa objatiam po opätovnom stretnutí vôbec nebránili.

Fotografovanie je pre Annu osobným poslaním a povolaním, čo je na jej výtvoroch, samozrejme, vidieť. Spolcast jej praje veľa zdravia, chvíľok oddychu a inšpirácií.