fbpx

SPC013: Môžem chodiť do kostola, ale nestretnúť Boha

Ján Buc - SPOLCAST
Ján Buc – SPOLCAST

Hosť: Ján Buc
Moderátori: Momo, pán Patrik

V 13. epizóde Spolcastu sme medzi seba prizvali opäť kňaza. Naším hosťom bol o. Janko Buc, ktorý počas svojho života naberal skúsenosti na rôznych miestach i pozíciách. Momentálne si svoje miesto našiel v ikonickej dedinke slovenského folklóru a hovorí o sebe, že je „len“ farár z Východnej.

Na začiatku sa o. Janko rozhovoril o svojich začiatkoch v ZKSM, ktoré vyústili až do bodu, keď sa stal predsedom. Práve počas tohto obdobia do ZKSM nastúpila mladá šarmantná dáma s obrovským potenciálom a.k.a Momo. Práce pribúdalo a o. Janko sa dostal až do momentu, keď sa rozhodol prenechať štafetu niekomu inému. Podľa jeho vlastných slov „s týmto rozhodnutím už meškal“. Jednoducho potreboval pribrzdiť, nebyť na všetky strany a začať kopať viac do hĺbky.

o. Janko Buc s príhovorom ešte ako predseda ZKSM. Foto: FB/ZKSM

Otázka o zmysle ZKSM v dnešnom svete, ktorý je možnosťami doslova preplnený, nášho hosťa nezaskočila. Má ZKSM zmysel aj dnes? „Určite,“ odpovedá skalopevne o. Janko. Zmysel vidí hlavne v podpore, či už materiálnej, alebo duchovnej aj v zastupovaní pred štátom. „Niektoré veci sa zmenili, ale to, že potrebujeme v cirkvi, v mestách a na dedinách spoločenstvá je vždy dôležité,“ dopĺňa rozhovor kňaz.

K obľúbeným aktivitám nášho hosťa patrí aj rybačka. Foto: IG/jankobuc

„Veľmi rád chodím do prírody,“ zaznieva jednoznačná odpoveď na otázku, ako si o. Janko najlepšie oddýchne. Jeho obytný kontajner uprostred divočiny mu poskytuje útočisko pred ťažobou všedných dní. Nerozpráva, s nikým sa nestretne a samota prináša načerpanie. Medveďa ešte nestretol, ale stopy ho vedia miestami vyľakať.

TANAP 
HINCOVO 
1948 m n. m. 
TAHap
Príroda je výborným miestom na načerpanie síl. Foto: IG/jankobuc

Muži podľa Janka potrebujú zažívať dobrodružstvo. Každý svojím spôsobom. Kniha o identite muža od spisovateľa Johna Eldredga Z chlapca kráľom mu pripomínala jeho detstvo. „Otec nám dal veľmi dobrú výchovu,“ úprimne ďakuje náš hosť.  Brával ich do lesa, veril im a nechal na nich zodpovednosť.

o. Janko sa okrem iného venuje aj pastorácii mužov. Foto: IG/jankobuc

„Ako žiť kresťanstvo dnes?“ kladiem trochu prekérnu otázku. Veľmi ma potešilo, že ma o. Janko neodpinkol tradičnou odpoveďou o pravidelnej modlitbe a sviatostnom živote, ale svoju odpoveď rozvinul: „Každý z nás si môže vybrať úroveň svojho kresťanstva.“

Spolcast ďakuje o. Jankovi Bucovi za čas a praje mu veľa síl a pokoja do ďalšej služby.

Sledujte nás na: Instagram, Facebook, YouTube
www.spolcast.sk, www.zksm.sk

Produkcia: (c) 2020 Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže o.z.
Výroba: Button Media