Hosť: Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc., Dr.h.c
Moderátori: Momo, pán Patrik
Po prvých desiatich epizódach sme sa v Spolcaste naplno pustili do druhej desiatky. Po všetkých prípravách sme boli nakoniec veľmi radi, že našim hosťom mohol byť človek, ktorý žije „na pulze momentálnej doby“ pán profesor Vladimír Krčméry.
Vladimír Krčméry pôsobí v rôznych rozvojových, humanitárnych a misijných projektoch po celom svete. Foto: FB Prof. MUDr. Profesor Krčméry ale nevznikol počas posledných mesiacov, keď celý svet bojuje s nepríjemný vírusom, ale bol tu už oveľa skôr. Práve toto obdobie sa stalo ústrednou témou rozhovoru v Spolcaste.
„Moju mladosť formoval Silvester Krčméry, môj strýko …“ začína rozprávanie profesor. V skutočnosti ide o toho istého Silvestra Krčméryho, ktorý je jedným zo zakladateľov Laického apoštolského hnutia. Neskôr sa toto hnutie stalo východiskom pre viaceré organizácie ako napr. aj ZKSM, ktoré tento rok oslavuje 30. rokov od svojho vzniku.
Vladimír Krčméry bol aj vďaka svojim rodičom a strýkovi veľmi aktívny aj v časoch podzemnej cirkvi. Čo je to podzemná cirkev? Počas normalizácie v roku 1970 prišiel „zhora“ pokyn na obmedzenie až zrušenie vyučovania náboženstva, čo v praxi znamenalo výrazné obmedzenie náboženskej slobody. Ak sa mladí chceli stretávať a modliť sa spolu a vôbec fungovať ako spoločenstvo, museli to robiť tajne po bytoch a domoch.
Mnohých mladých to neodradilo, ba práve naopak. Rafinovaným spôsobom komunikácie sa vyhýbali častému sledovaniu. „Používali sme napr. londýnsky čas,“ spomína Krčméry. Často nastúpili alebo vystúpili z električky na poslednú chvíľu, keď tušili, že majú „spoločnosť“. K bežnej praxi patrilo sledovanie počas jazdy autom, takže zapisovanie EČV bolo bežnou praxou.
Pre nás to znie možno trochu dobrodružne, ale v skutočnosti sú prípady, ktoré nedopadli naozaj dobre. Zo svedectiev pán profesora v nás najviac rezonuje príbeh o troch mladíkoch (Borovský, Gabaj, Konc), ktorý prežili nepríjemné väznenie v Poľsku. Kňazi na tom boli v mnohých prípadoch ešte horšie. „V tomto období našťastie nebolo tých prípadov veľa, odhadujem tak 20,“ dodáva Krčméry. V období medzi rokmi 1950 a 1965 bolo niekoľko tisíc takýchto prípadov.
Vladimír Krčméry hovorí o mladých s nádejou, pretože sa neboja riskovať a viacero spoločenských „bitiek“ nám vybojovali práve študenti a mladí ľudia. Spomína napríklad Pochod za život a rôzne stretnutia mládeže, kde sa zúčastňujú tisíce až stotisíce mladých ľudí.
Bolo by zvláštne, ak by sme sa odborníka na epidemiológiu neopýtali na situáciu, ktorou momentálne žije celý svet. Ako vnímať koronavírus z perspektívy kresťanstva? „Boží príkaz o tom, že si máme podmaniť Zem znamená v praxi, že veda a medicína nájdu prostriedky, aby sme vedeli utrpenie skončiť.“
Naše rozprávanie s profesorom Krčméry skončilo predčasne, čo len podčiarkuje jeho zaneprázdnenosť. V Spolcaste mu ďakujeme, že si napriek šialenej dobe našiel trochu času a poodkryl dvere do komnát, na ktoré netreba zabúdať.
Linky spomínané v epizóde:
Viac o Silvesterovi Krčmérym sa dočítate na: http://www.november89.eu/nezaradene/svedectvo-silva-krcmeryho-a-vladimira-jukla-motivuje-i-dnes/
Kolégium Antona Neuwirtha: https://www.kolegium.org/
Spoločenstvo Ladislava Hanusa: https://www.slh.sk/
Univerzitne pastoračné centrum Bratislava: https://www.upc.uniba.sk/
Sledujte nás na: Instagram, Facebook, YouTube
www.spolcast.sk, www.zksm.sk
Produkcia: (c) 2020 Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže o.z.
Výroba: Button Media
1 comment on “SPC011: Za totality sme mali tajný spôsob komunikácie”
Comments are closed.
Tak toto som si užila! Vďaka, Momoka, Patrik, robíte to skvele! A vďaka Bohu za pána Krčméryho a ďalších, z ktorých príkladu sa máme čo učiť….