fbpx

SPC006: Mladí majú výhodu – ešte si nestihli pokaziť život

Peter Nákačka - SPOLCAST
Peter Nákačka – SPOLCAST

Hosť: Peter Nákačka
Moderátori: Momo, pán Patrik

„Na Orave je vždy dobre,“ začína náš rozhovor kňaz Peter Nákačka, ktorý je rodákom z Nižnej na Orave. Posledné obdobie pôsobí na misii v kazašskom Atyrau, ale kvôli kríze spôsobnej koranavírusom sa nám ho podarilo zastihnúť na Slovensku.

Pred odchodom za hranice vlasti i komfortu sa venoval hlavne pastorácii mládeže, či už ako školský kaplán na gymnáziu v Ružomberku a Poprade, alebo ako výpomocný kaplán na rôznych iných miestach. Čo ho primälo opustiť domov, priateľstvá a príjemné zázemie? „Bola to dobrodružná povaha a túžba rásť,“ vysvetľuje otec Peter.

Peter Nákačka v kazačskom pastoračnom centre.
V kazašskom pastoračnom centre sa nájde miesto pre všetkých. Foto: Dávid Bendík

Túžba po dobrodružstve sa pravidelne pretavuje do horských výjazdov. Vysokohorská turistika a lezenie pomáha o. Petrovi v duchovnom i svetskom živote: „Okrem iného vďaka nemu rastiem v identite muža a v horách som si našiel najlepších priateľov,“ dodáva sebaisto.

Pri pastoračnom centre sa o. Petrovi spolu s dobrovoľníkmi podarilo vybudovať lezeckú stenu. Foto: Dávid Bendík
Pri pastoračnom centre sa o. Petrovi spolu s dobrovoľníkmi podarilo vybudovať lezeckú stenu. Foto: Dávid Bendík

V roku 2017 bol jedným z partie 4 horolezcov, ktorí spadli pri zostupe z vrchu Les Grandes Jorasses v masíve Mont Blancu. Stretnutie so smrťou zobral ako šancu na integráciu tejto skúsenosti do života, a na hory, samozrejme, nezanevrel.

Turistiku a šport využíva aj pri pastorácii mladých. „Vzťahy sú dôležité, nechcem, aby si mysleli, že sme nepriatelia.“ Jedným z najdôležitejších prvkom pri práci s mládežou je podľa o. Petra autenticita, pretože mladí vedia ľahko odhaliť pretvárku.

Rozlúčka so slovenskými horami pred prvým odchodom do Kazachstanu na Lomnickom štíte. Foto: Patrik Bendík
Rozlúčka so slovenskými horami pred prvým odchodom do Kazachstanu na Lomnickom štíte. Foto: Patrik Bendík

Otec Peter okrem iného študoval aj na vysokej škole, kde istý čas strávil aj pápež František. Filozofické časti podcastu plynule striedajú humorné príhody zo života v seminári. Nakoniec, humor je pre o. Petra integrálnou súčasťou života a vie si utiahnuť aj na svoj účet.

V Kazachstane so slovenskými dobrovoľníkmi v roku 2019. Foto: Dávid Bendík

Situácia s koronavírusom sa zdá sa v Kazachstane stabilizovala a Peter Nákačka je už v týchto chvíľach na ceste do Kazachstanu. „Najviac mi nechýbajú hory, ale priateľstvá,“ konštatuje mladý kaplán. My v Spolcaste na neho intenzívne myslíme, prajeme bezpečnú cestu a požehnaný čas.

Linky spomínané v epizóde: https://www.slovoplus.sk/knaz-peter-nakacka-nikto-nema-taku-dobru-duchovnu-kondicku-aby-vystup-do-neba-zvladol-sam/

Sledujte nás na: Instagram, Facebook, YouTube
www.spolcast.sk, www.zksm.sk

Produkcia: (c) 2020 Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže o.z.
Výroba: Button Media